Turistik Vize

Avrupa seyahati için vize başvurusu yapmak isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmeleri için schengen vize müracaatında bulunmaları gerekmektedir. Avrupa'ya seyahat gerçekleştirecek kişilerin pasaportlarında daha öncesine ait çok girişli ve geçerli bir Schengen vizesi bulunması halinde, Avrupa'ya girişlerinde gerekli olan schengen vizesi için başvuruda bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Hususi(Yeşil) Pasaport, Hizmet(Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport Hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için schengen başvurusundan muaf tutulmaktadır. Uzun süreli (aile birleşimi, oturum izni, çalışma izni vb. ) amaçlarla Avrupa'ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları schengen vize başvurusunda bulunmakla mükelleftirler.

Uzun süreli vize başvuruları direkt olarak Konsolosluklara ya da Büyükelçiliğe yapılmaktadır. 90 güne kadar olan vize başvuruları Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu kurumlara ya da Turizm/Seyahat Acentelerine yapmalıdırlar. Avrupa'ya seyahat etmek isteyen kişiler 90 güne kadar olan seyahatleri için Schengen Vizesi, 90 günden fazla olan seyahatleri için ise Ulusal Vize başvurusu yapmalıdır.

Daha detaylı bilgi için lütfen bizleri arayınız.